Mohammad Reza Lotfi - News

INFORMATION

Mohammad Reza Lotfi – News

Mohammad Reza Lotfi – News

Mohammad Reza Lotfi – News

ارسال شده در : ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳
0

پیام‌های تسلیت علیرضا قربانی، سالار عقیلی و همایون شجریان برای استاد لطفی

 

 

محمدرضا لطفی»، استاد بزرگ تار و موسیقیدان صاحب نام ایرانی، در سن شصت و هشت سالگی دار فانی را وداع گفت.

این هنرمند پیشکسوت که سرپرستی گروه مشهور «شیدا» را بر عهده داشت، از چندی پیش و پس از انجام عمل جراحی ستون فقرات، به توصیه پزشکان در استراحت مطلق به سر می‌برد و نیمه شب گذشته بعد از تحمل دوران سخت بیماری درگذشت.

روابط عمومی موسسه فرهنگی-هنری «آوای شیدا» در روزهای پایانی اسفندماه سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای در خصوص وضعیت استاد لطفی اعلام کرده بود: «در بهار سال جاری (1392) در حین برگزاری کنسرت در يکی از شهرهای ایران طی حادثه‌ای از ناحیه کمر و ستون فقرات دچار آسیب شدند، پس از برگزاری تور کنسرت اروپایی در شهرهای مختلف کشورهای سوئد، بلژیک و سوییس به اتفاق هنرمند گرامی محمد قوی حلم، به علت شدت یافتن درد کمر مجبور به لغو تور کنسرت خود در شهرهای مختلف آمریکا گشته و نهایتاً در کشور سوییس تحت عمل جراحی قرار گرفتند. ايشان چند روز پيش پس از مراجعت به ایران جهت استراحت و ادامه مداوا در بیمارستان بستری شده و بنا به تشخیص و صلاحدید تیم پزشکی معالج ایشان تا زمان اطمینان از سلامت سایر نقاط ستون فقرات در استراحت مطلق مي باشند…».

استاد محمدرضا لطفی، زاده‌ی 17 دی 1325-گرگان، موسیقی را با حضور در هنرستان و دانشکده موسیقی نزد استاتیدی چون علی اکبر شهنازی، حبیب الله صالحی، نورعلی برومند، عبدالله دوامی و… فرا گرفت. وی در سال 1353 به عضویت گروه علمی دانشکده موسیقی در آمد و سپس مدیریت گروه موسیقی دانشگاه هنرهای زیبای تهران را بر عهده گرفت.

لطفی بعدها با همکاری هنرمندانی چون زنده یاد پرویز مشکاتیان و حسین علیزاده، کانون موسیقی «چاووش» را راه اندازی نمود که منجر به خلق آثاری خاطره انگیز شد.

زنده یاد لطفی، کنسرتهای متعددی در نقاط مختلف ایران و جهان برگزار نموده است. وی همچنین همکاری‌هایی به یاد ماندنی با اساتیدی چون «محمدرضا شجریان» و «شهرام ناظری» داشته است.

==========================

 

علیرضا قربانی یادداشتی برای استاد لطفی نگاشته است:

«آنكه مست آمد و دستي به دل ما زد و رفت
در اين خانه ندانم به چه سودا زد و رفت

موسيقي ايران در اين روز تلخ يكي از بزرگترين ميراث‌داران خود را از دست داد. بر چه كسي پوشيده است كه لطفي با آثارش چه تاثير شگرفي در حفظ و اشاعه موسيقي ناب ايراني داشته است؟

اما چنان كه او به نيكي ميراث پيشينيان را حفظ كرد، شاگردان او كه اندك هم نيستند، نام و خاطر او را در موسيقي ايراني زنده نگه خواهند داشت.

يادش تا هميشه براي ما گرامي خواهد بود.

 

==========================
علیرضا قربانی – اردیبهشت 93 »

سالار عقیلی نیز برای این استاد چنین نگاشته است:

پیش ساز تو من از سِحر سخن دم نزنم
که زبانی چو بیان تو ندارد سخنم
ره مگردان و نگه دار همین پرده ی راست
تا من از راز سِپهرت گرهی باز کنم

جامعه هنر ایران بار دیگر استادی را از دست داد که مانند او دیگر نخواهیم داشت.

استادمحمد رضا لطفی به دیارباقی شتافت,

خبری کوتاه درواژگان کلام ,

تاثری عمیق درژرفای دل ,

بی شک کم نبوده ونیستند مفاخری دراین مملکت که ازجان مایه گذاشته تا بتوانند باعث غنای فرهنگ و هنرشوند و هریک به نوبه خویش روی درخاک کشیده و رفتند,

اما آیا با پرواز ملکوتیشان ازقلبهای مانیز خواهند رفت؟

بدرستی که اینگونه نیست ,

چرا که آنان در ذره ذره جان مارسوخ کرده اند ,

استاد لطفی بدان که درضمیر همه هنردوستان پنهانی.

یادش گرامی باد.

 

==========================

 

سالارعقیلی
13اردیبهشت93»

همايون شجريان نیز طی پیامي درگذشت استاد محمدرضا لطفی را تسلیت گفت.

در اين پيام آمده است: «بايد افسوس خورد و صد افسوس، استاد گرانقدر محمدرضا لطفي نيز بار سفر ببست و برفت… ياد ايشان همچون آثارش تا ابد زنده خواهد بود.

درگذشت اين بزرگ مرد هنر را به جامعه هنري، خانواده محترم ايشان و دو يادگارش اميد و سرود تسليت گفته و برايشان آرزوي صبر مي‌كنم.»

 

 

 

 


154788

NONE

0

0

دیدگاه بگذارید

avatar
yaasser
yaasser

Like & Nice

bigbad
bigbad

خیلی مسخره بود

Mohammad Reza Lotfi – NewsQR Code Of This PostScan this code with your device

3